Şimdi hepimiz “O” reklamda oynamak istedik, izlerken duygulandık, göğsümüz kabardı ve çok daha fazlası… Artık viral reklam dünyasında bizimde muhteşem bir reklamımız var.

Nedir viral reklam? Bu başarı nasıl geldi?

Viral reklam, reklamın en temizidir. Hafızalara çabuk kazınır ve onu internette yaymaya çalışan birileri illaki vardır.  Anadolu Efes’e bu başarı geldi çünkü iyi müzikli reklam her zaman kazanır. İnsanların akıllarında ilgilerini çekmese dahi yer tutar, bu psikolojinin kuralıdır.

Şüphesiz ki Anadolu Efes sosyal medyayı çok iyi kullanan klüplerin başında geliyor. Özellikle youtube kanalı olması gerektiği gibi aktif. İlk reklamda başarılı bir işe imza atan Anadolu Efes oyuncuları, dolaylı da olsa ikinci reklamda da adlarından çokça söz ettirdiler. Reklam sabancı üniversitesi gösteri merkezinde gerçekleşiyor ve reklamdaki kamera sayısı belirtilene göre 15. Salondaki kalabalığı da 750 kişi olarak belirtmek isterim.

Reklam yayınlanmasından sonra akıllara “Heineken” reklamından (ç)alıntı mı soruları akıllara geldi. Bu konu hakkında bir çok kanalda, blogta yazılar ve yorumlar görebilirsiniz, benim kişisel düşüncem; benzerlik aşikar özellikle konseptin viral olması benzerliği kaçınılmaz kılıyor ama verilmek istenen duygu çok farklı, atmosfer çok farklı… Eğer Anadolu Efes viralı senaryosu çalıntı ise belirtmekte fayda var heineken viralı da Carlsberg‘ten (ç)alıntıdır.

İşte o reklam filmi: