Foodspotting, en iyi yiyecek ve içecekleri kullandığınız mobil uygulaması sayesinde nereden bulabileceğinizi gösteren harika bir rehberdir. Aynı zamanda web tabanlı olarak da çalışan bu uygulama sayesinde sevdiğiniz yiyecek ve içecekleri paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız ve daha önce paylaşılan yiyecek-içecekler bu platformda oylanarak yayınlanmaktadır. Lokasyon bazlı bu uygulama sayesinde en yakınınızdaki popüler yemeklere ulaşabileceksiniz. Bunu yaparken sadece gittiğiniz yerlerdeki popüler restoranları göstermez o restoranın en popüler yemeklerini de size sunar.

Foodspotting, 2009 yılında kurulmasına rağmen Ocak 2010′da dünya genelinde 662,001 yiyecek-içecek kritiğine ulaşmıştı. Foodspotting yine 2010 yılında “TIME En İyi 50 Web Sitesi” arasında yer almıştı.

Gittiğiniz yerde en meşhur olan ne varsa telefonunuzdan görüntüleyebiliyorsunuz. Arkadaşlarınızı takip ederek de onların hangi yemekler hakkında hangi yorumları yaptıklarını görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey yediğiniz yemeğin fotoğrafını çekmek ve yemeği yediğiniz mekanı yer imlerine eklemek. Yemek hakkındaki bilgileri ve yorumlarınızı sizi takip eden insanlarla anında paylaşabilirsiniz. Sevilen yemeklerin fotoğraflarını yayınlamanın yanında Want, Tried ve Loved diyerek işaretleyebiliyorsunuz.

Böyece gittiğiniz şehrinizdeki en fazla önerilen lezzetleri ve gittiğiniz restoranın favori yemeklerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca bu lezzetleri başlıklar halinde bir rehbere dönüştürebilirsiniz. http://www.foodspotting.com/guides adresinden kullanıcılar tarafından oluşturulmuş binlerce rehbere ulaşabilirsiniz. Bu rehberleri takip ederek yenilikleri ana ekranınızda görüntüleyebilirsiniz. Örneğin Erzurum’a gitmeden bu rehberi incelemenizi öneririm. Siz gezerken daha önce sevdiğiniz bir yemeğe eğer “Want” dediyseniz o yemeğin yapıldığı mekana yaklaştığınızda telefonunuz size hatırlatacaktır. Arkadaşlarınızın önerdiği yiyecek ve içecekleri “Loved” diyerek öneri puanlarını arttırabilirsiniz.

2009 ylında kurulan Foodspotting; iPhone, Android, Windows Phone ve Blackberry kullanıcılarına hizmet vermektedir.  Foodspotting’i kullanmak için akıllı telefonlara sahip olmak zorunda değilsiniz. Foodspotting web sitesi üzerinden sisteme üye olmadan bile kullanabilirsiniz. Siteye girip “Search food and places” arama bölümünden yemek ve mekan araması yapabilirsiniz.

Foodspotting benzeri birçok uygulama ve sosyal ağla karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz aylarda Nokta’nın lansmanını yaptığı Tadadu. Tadadu (appstore) yemek yemekten ve fotoğraf paylaşmaktan keyif alanları hedefleyen bir iPhone uygulaması. Türklerin yaptığı bu uygulamanın başarılı olmasını arzulasak da Foodspotting gibi devlerin karşısında durmayı başarması da zor gibi görünüyor.

Foodspotting geçtiğimiz yılın son ayında aldığı 3 milyon dolarlık yatırımla BlueRun isimli şirketinin desteğini aldı. Ayrıca  ünlü aşçı Anthony Bourdain’ini de danışman olarak kadrosuna kattı.

Türkiye’de de popüler olmaya başlayan bu servis geçtiğimiz Ocak ayının sonunda İstanbul’da kullanıcılarından oluşan bir buluşmayla 2. yılını kutlamıştı. http://www.meetup.com/Foodspotting/Istanbul-TR/572652/

Ayrıca http://www.foodspotting.com/arifacar adresinden beni takip edebilirsiniz.