Goodreads ismi gibi iyi okuyucuların toplandığı bir sosyal ağ. Kitap okumayı seven kitap kurtları için tasarlanmış bu sosyal ağ 2006’da Otis Chandler tarafından kuruldu. Goodreads 3 milyondan fazla üyesi olan ve 80 milyon kitap barındıran dünyanın en büyük kitaba yönelik sosyal ağı.

Goodreads’de geçmişte okuduğun kitapları, şuan okuduğun ve gelecekte okumayı planladığın kitaplardan bir tane kütüphane kuruyorsun. Bu kütüphaneni seni takip eden insanlarla paylaşabiliyor, kütüphanendeki kitaplarla alakalı yorum yapabiliyorsun. Arkadaşlarının kütüphanelerini gezerek neler okuduklarını, kitap hakkındaki yorumlarını, kitaplara verdiği puanları tek bir çatı altında görebiliyorsunuz.

Site içinde gruplar ve kulüpler kurabilir, aynı kitabı beğenen diğer insanlarla tartışabilirsiniz. Bunu yaparken kurduğunuz arkadaşlıklar sayesinde sizlerle benzer özellikteki insanların okuduğu diğer kitap tavsiyelerini de alabiliyorsunuz. Bu tavsiye sayesinde nerdeyse raflardan inecek ama ilgi alanında olan kitaplarla da tanışabileceksin.

Türkiye’de kullanıcısı parmakla sayılacak kadar az olduğundan şuanda Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. İlerde böyle bir gelişme olması halinde sizlerle tekrar paylaşacağım.

Sitenin kuruluş hikayesi de oldukça ilgi çekici. Otis Chandler adındaki genç, yalnızlıktan sıkılmış olmalı ki yeni insanlarla tanışıp kendisine sevgili bulabileceği bir sevgili bulma sitesi kurdu. Daha sonra bu site üzerinden başarılı oldu mu bilinmez ama okuldan mezun olduğunda bir sevgilisi olmuştu. Siteyi kapatmak zorunda kalan Otis bu projesini daha faydalı olabileceğini düşündüğü kitaplar üzerine bir arkadaşlık sitesine çevirdi. Goodreads bu alanda ilk değildi ama rakiplerinden yaptığı farklı uygulamalarla bugün dünyada en fazla kullanılan kitaplar üzerine bir sosyal ağ haline geldi.

Beni Goodreads’de takip etmek istenler: http://www.goodreads.com/user/show/7132373-arif-acar