markalar-icin-sosyal-medya-stratejisi

Eskiden markaların pazarlama iletişimi monologtu. Sosyal medya pazarlamasının populer ve etkili olmasından sonra iletişim artık dialog.

Geride bıraktığımız 2013 yılı markalar açısından tam bir sosyal medya yılı oldu. Markalar Facebook, Twitter, Foursquare üzerinden pazarlama çalışmaları yürüttüler. Twitter üzerinden müşterilerinin sorunlarını çözüyor, Facebook hayran sayfası üzerinden kampanyalar yapıyorlar.  Sosyal medya kanalları hala gelişmeye devam ediyor ve ne kadar eskise de aslında hala yeni. (portal güncellemeleri sayesinde) Neden sosyal medya pazarlaması sorusunun cevabı önemlidir. Sosyal medya üzerinden pazarlama çalışmaları yürütmek çok fazla riskli değildir. İnsanlar markaları takip etmeyi marka ile arkadaş olmayı seviyor. Ne istediğinize karar verin. Unutmayın farkındalık farklılığı arttırır.

  • Açık ve odaklı bir vizyon oluşturun.
  • Müşterilerinize tam olarak ne istediğinizi açık ve doğru bir şekilde iletin. Vizyonunuza uygun sloganı yakalayın.
  • Doğru strateji ile doğru insan gruplarına (yaş, cinsiyet, meslek…) doğru mesajlar yollayın.
  • Müşterilerinizi tanıyın ve analiz edin. Hedeflere ulaşmak için taktikler geliştirin.
  •  Müşterilerinizin sosyal medyada kanallarınızdaki tepkilerini ölçün.
  • Unutmayın başarısızlık bir sonuç değil yol ayrımı seçmek demektir ve yolunuzu seçin.
  • Tekrarlayın, sentezleyin, düzeltin, değiştirin. Siz varsanız ve içerik varsa o zaman sosyal medyadan söz etmeye başlayabiliriz, siz yoksanız sosyal medya da yok.

Yazımın sonlarına doğru Onur Air ve o ‘ilginç’ Facebook kampanyasından söz etmek istiyorum. Birkaç ay önce Onur Air havayolu şirketi Facebook hayran sayfası üzerinden bir kampanya yayınladı; Ne kadar takipçi, o kadar bağış… Facecook sayfasındaki her beğeni karşılığı Van’da bulunan depremzedelere ve şehit ailelerine yardımda bulunacağı açıkladı. Özellikle Twitter’da oldukça ses getirdi bu kampanya ve Onur Air takipçilerini bir bir kaybetmeye başladı. İnsanların kampanya ile ilgili ortak düşüncesi; “Fırsatçılık.” Yani insanlarımız diyor ki marka olurken duygularımıza hitap et ama duygularımızla oynama.

İnternette sizin hakkınızda yazılanlar kalıcıdır. Silemezsiniz fakat yönetebilirsiniz.