2006′dan  bu yana  yükselişte olan sosyal medya popülerliğini pekiştirmiş, tüm dünyayı saracak rakamlara ulaşmış durumda. Sadece Facebook üye sayısının bile dünya nüfusunun % 10′ unu oluşturduğu şu günlerde, Twitter, Pinterest, Linkedin , Tumblr gibi ağların üye sayılarının giderek arttığında milyar rakamları yakalamakta  ve hızla artmaya devam etmektedir.

Bugün yüzeysel olarak bakıldığında bile sosyal medya, birçok sektörün gelişimi ve iletişimdeki gücünü görmemek eksikliktir. Günümüzde hala birçok orta ve büyük ölçekli şirketler; sosyal medya nedir , nasıl kullanılır, neden sosyal medyada varolması gerektiğini bilmemekle birlikte, sosyal medyanın iletişimdeki etkisine ve kâr marjında geri dönüş için olmazsa olmaz bir pazarlama stratejisi barındırdığını görmezden gelmekt. Hatta ne acı ve ilginçtir ki buna inanmamaktadır.

Büyük küçük bütün markalar, işletmeler ve kuruluşlar için sosyal medyada varolmak herşeyden önce kurumsal gerekliliktir. Sosyal Medya an itibarı ve çok uzun vadede trend olarak kakacaktır. Trendleri takip eden markakar daima satış rakamkarında bi adım öndedir.

Sosyal Medyada topluluk yaratmak, markalar için, offline satıştaki ayağı alışmış müşteri gibidir. Kendi kitlesini oluşturan markalar, müşterileri ile iletişimini olumlu yönde arttıracak ve marka ve müşteri arasındaki diyaloğunu sıcak tutup duygu paylaşımında bulunacaktır.

Sosyal ağlarda pazarlama stratejileri oluşturmak geleneksel medyaya oranla daha ekonomiktir. Dogru , özenle ve teknik bilgilerle hazırlanmış , ilgi çekici farkındalık yaratan projelerle başarıya ulaşmak kaçınılmazdır.

Markanın sosyal ağlardaki profilleri ve reklam kampanyaları ile, müşterilerinizin/takipçilerinizin demografik özelliklerini, ilgi alanlarını, lokasyon bilgilerini analiz ederek, hedef kitlenizin paylaşımları ve ilgi alanlarına yönelik yeni stratejiler geliştirebilir , böylelikle müşterilerinizi daha iyi taniyabilir, ne istediğini bildiğiniz müşteriye daha kolay satış yapabilirsiniz..

Markalar için sosyal medyada yer almanın en önemli özelliklerinden biride, sosyal medyada oluşturmuş oldugunuz stratejilerin sonuçlarının ölçümlenebilir olmasıdır. Web ortamında bulabiliceğiniz birkaç ücretsiz uygulama ile ( örnek: Google Alerts), markanıza olan ilgiyi, web sitenizin trafiğini, ne kadar süre; hangi ürün veya sayfalara eğilim olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada katı kurallar yoktur, eğlenceli, farklı, yaratıcı projelerle , her takipçinizin sizin adınıza reklamınızı yapacağından şüpheniz olmasın… Bir diğer önemli unsurda, hoşvakit geçirmek için sosyal aglarda olan kullanıcılar, markanızı sevdirmeniz için, sosyal medyada onlarla buluşmanız çok etkilidir. Çünkü sosyal medya keyifli ve bulaşıcıdır, tavsiye et butonları, yapılan yorumlar, beğenmeler, pinler, retweetler… Bütün bunlar markanız için viral bir etki yaratmanıza ve büyük kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sosyal ağlarda potansiyel müşteri rakamınızı milyon kişilerle telafuz etsek abartmış olmayız. Ayrıca sosyal medya çok hızlı ve akıcıdır, saniyeler içerisinde , milyonlara hitap etmek, ürünüzle ilgili bilgi vermek, yada yeni oluşturduğunuz kampanya detaylarını karşı tarafa iletmek , marka açısından bulunmaz bir nimettir. Üstelik küçük bütçelerle ve müşterilerinizle birebir iletişim kurarak…

Aşağıdaki infografiği de incelemenizi  tavsiye ederiz. Markalar için sosyal medyanın neden önemli olduğu grafiklerle analiz edilimiş.

Kisaca sosyal medya düşük bütçeli, keyifli, geridönüşü bol kazançlı bir iletişim kanalıdır. Gelecek yıllarda  kabuk değistirebilir yada başka sıfatlarla anılabilir. Fakat markalar, reklam ve pazarlama gibi stratejiler için sosyal medya iletişimi yapmalıdır.