Pinterest 2 yılı aşkın süredir kullanımda olan ama Türkiye’de daha yeni yeni dikkat çeken ve pano sistemiyle çalışan bir sosyal platformdur. Özellikle paylaşımlarınızı özelleştirerek ve kategorize ederek yazılarınızdan daha sistematik bir şekilde haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Bu fenomen yükselen ziyaretçi sayısının yanında, sitelerde kullanıldığında yönlendirdiği trafiğin oranı açısından da büyük önem taşıyor.

Pinterest size ilginç bir deneyim yaşatarak dünyadaki internet kullanıcılarını bu platformun etrafında toplamak istiyor. Sevdiğiniz kitapları, yemek tariflerinizi, düğün hazırlıkları için oluşturduğunuz kataloğu, web portföyünüzü ve aklınıza gelebilecek daha birçok şeyi paylaşabilirsiniz. Site açıldığı günden beri ortak zevkleri ve ortak ilgi alanları olan insanları milyonlarca pinle bir araya getirdi. Pinterest 2011 yılının ilk üç çeyreğinde 4 milyon, son çeyreğindeyse 7,5 miyon tekil ziyaretçiyi aşmayı başarmıştı.

Pinterest’in üst bölümünde bulunan Pinners you follow ile sadece arkadaşlarınızın pinlerini görüntüleyebilirsiniz. Sitede yayınlanan videoları da  Videos‘tan izleyebilir, Populer‘den de popüler pinleri takip edebilirsiniz. Bu ağın en büyük ticari getirisi de Gifts bölümündeki ürünlerin affiliate sistemiyle sunulması.

Diğer klasik sosyal ağlarda da olduğu gibi Pinterest de takipçi mantığıyla çalışmaktadır. Şimdiden birçok marka Pinterest’te yerini almaya başladı. Yakında twitter gibi ünlülerin de çokça ziyaret ettiği bir site haline geleceğe benziyor. Bunu zamanında FriendFeed yakalar gibi olmuştu ama Facebook’a satıldıktan bir süre sonra yüzüne bakmaz olundu.

Pinterest bu kadar hızlı büyümesinin yanında da oldukça da stratejik davranıyor. Pinterest’e üye olabilmeniz için daha önce üye olan bir arkadaşınızdan davet almanız gerekiyor. Davetiyeniz yoksa Facebook veya Twitter hesabınız ile siteye giriş yaparak yaklaşık bir haftalık onaylanma sürecini beklemeniz gerekiyor. Second Market’in listesine göre yükselen yıldızlar kategorisinde Pinterest açık ara önde görünüyor.

Web tarayıcınıza ekleyeceğiniz “Pin It” butonu sayesinde de web sayfalarını gezerken önünüze çıkan içerikleri anında arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Pinlediğiniz içerikler anında panonuzda seçtiğiniz kategoride yayınlanır. En önemli özelliklerinden bir tanesi de üye olduktan sonra size ilgi alanlarınızı sorması ve ana sayfanızda bu doğrultuda bir akışın olması.

Pinterest’in web siteleriniz için tasarlanmış özel butonları da oldukça şık ve kullanışlı. Aşağıdan örnek takip et butonlarını görüntüleyebilirsiniz.

Follow Me on Pinterest Follow Me on Pinterest Follow Me on Pinterest

Sevdiğiniz yazıları pinleyerek yine arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Örnek;

Pin It

Pinterest’in iPhone ve Android uygulamalarını da indirerek akıllı telefonunuzdan kullanabilirsiniz. Akıllı telefonların da giderek arttığını ve fotoğraf paylaşma eğiliminin de yüksek olduğunu hesaplarsak bu tarz fotoğraf görüntülü ağlar daha da popülerleşecek. Pinterest bu anlamda oldukça şanslı bir platform.

www.pinterest.com

Ayrıca Pinterest hesabımı da takip edebilirsiniz: pinterest.com/arifacar/