Posterous 2008 yılında kurulan ve şimdiye kadar çok fazla önplanda olmayan ancak blog konusunda inanılmaz bir farklılık yaratan bir proje. En büyük farklılığı da içeriklerini tamamen gönderdiğiniz mail üzerinden çekmesi. Tek yapmanız gereken post@posterous adresine mail göndermeniz. Tabi gönderilenleri yayınlanması için daha önce siteye kayıt olup kendinize bir sayfa oluşturmanız gerekiyor. Gerisi Posterous’a ve gönderdiğiniz paylaşımlara kalmış. Bundan sonra kayıtlı mail adresinizden göndereceğiniz her içerik blog’unuza yeni bir yazı olarak eklenecek.  Bu paylaşımlar yazı, resim, mp3, döküman ya da herhangi bir dosya bir şekilde olabiliyor. Ayrıca gönderdiğiniz bu resim, müzik gibi tüm eklentilere otomatik olarak indirme linki de ekliyor. Ara yüzü de oldukça sade ve kullanışlı bir yapıda. WordPress’te eklentilerle de aynı işlemleri yapabilirsiniz ancak Posterous’un asıl işinin bu olduğunu unutmayalım.

Üye olmanın da sıra dışı bir yönetimi var. https://posterous.com/register adresinden yeni bir alan oluşturabileceğiniz gibi post@posterous.com a bir mail adresi atarak da üye olmadan sizin için bir alan oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Mailinizin içeriği sizin ilk blog yazınız olmuş olacak. Daha sonradan gönderdiğiniz maille kayıt olduğunuzda Posterous eski kayıtlarınızı otomatik olarak algılayıp size düzenleme imkanı sağlayacaktır.

Örneğin mailinize sosyal ağlarda paylaşmak istediğiniz güzel bir görsel geldi. Bu maildeki görseli Facebook, Twitter vb. sitelerde paylaşabilmeniz için önce bunu bilgisayarınıza indirmeniz, daha sonra da bunu upload etmeniz gerekecek. Böyle durumlarda devreye yine Posterous girecek. Eğer Posterous’a diğer sosyal ağlarınızı tanımladıysanız o zaman bir maille farklı ağlarda sizi takip eden herkesle bunu paylaşmış olacaksınız. Bu paylaşımları ayrıca da filtreleyebiliyorsunuz. Örneğin gönderdiğiniz içeriğin sadece Facebook’ta paylaşılmasını istiyorsanız facebook@posterous.com’a göndermeniz yeterli olacaktır.

Posterous tıpkı blogger ve wordpress gibi kendinize özel bir domainle özelleştirebiliyorsunuz. Buna örnek kendisini sık sık takip ettiğim İsmail Hakkı Polat’ın blog sayfası. http://ismailhpolat.com/ Eğer sizler de blog konusunda bir farklılık yaratmak istiyorsanız hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Servis: http://posterous.com

Ayrıca Posterous sayfamı takip edebilirsiniz: arifacar.posterous.com