Quora, 2009 yılında kurulmuş ve ABD’de yaygın olarak kullanılan ancak Türkiye’de henüz çok fazla kullanıcısı olmayan, içeriği soru sormanıza ve bunların cevaplarını bulmanıza yardımcı olan bir sosyal platform. Formspring kadar basit bir yapıya sahip olmayan bu platform aradığınız soruların cevaplarını tek bir sayfada topluyor.  Quora’da takip ettiğiniz topiclerle ana sayfanızda sorulan soruların cevaplarını anında görebilirsiniz. Ayrıca takip ettiğiniz arkadaşlarınızın soru ve cevaplarını da ana sayfanızda görüntüleyebilirsiniz. Twitter akışları gibi güncel bir ana sayfa yapısı olan Quora sayesinde aradığınız soruların cevaplarını araştırırken, yeni sorular üretip sorularınıza anında yanıt bulabilirsiniz.

Sorduğunuz soruları kategorilere etiketleyerek o sorulara daha kolay erişilmesini sağlayabileceğiniz gibi, cevaplarını aradığınız soruları konusunda uzman olduğunu düşündüğünüz arkadaşlarınıza bireysel olarak da sorabiliyorsunuz. Sorulan soruların yanıtlarına puan vererek niteliksiz olduğunu düşündüğünüz cevapları daha alt sıralara taşıyabilirsiniz.

Quora’yı çok iyi anlatan bir görsel.

Ask to Answer” özelliği henüz devreye girmemiş beta aşamasında. Bu özelliğiyle kullanıcıların yanıt karşılığında sanal kredi kazanmalarını sağlıyor ve bu kazanılan krediler bu platformadi ağırlığınızı gösterecek. Quora üzerinde farklı yollardan da kredi arttırma yöntemleri olacak. Sorulara verilen yanıtları puanlayarak kredi kazanmak mümkün olacak. Ayrıca kullanıcılar isterlerse arkadaşlarına kredi armağan edebilecekler.

Siteye üyelikler sadece davetiye yöntemiyle kabul edilmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi de kullanıcıları bilgi çöplüğünden kurtarmak ve daha kontrollü bir sisteme sahip olmak. Benzerleri bulunmasına rağmen bugüne kadar kontrolü ellerinde tutarak faydalı içeriklerin paylaşıldığı bir platform oluşturmuşlar. Bu da Quora’nun her geçen gün değerinin artmasına sebep olmaktadır. Site içersinde sizler de tartışma ortamı yaratmak ve tartışarak fikir alışverişinde bulunmak istiyorsanız Quora’ya katılabilirsiniz.

Davetiye almak isteyenler takipçilerimiz aşağıya yorum kısmına yazabilirler.

Quora kişilerin gerçek ad soyad ve profil resmi kullanması konusunda biraz takıntılı. O yüzden bir grup ya da topluluk gibi bir hesap adı oluştururken dikkatli olun.

Facebook ve Twitter hesaplarınızı Quora’ya bağlayarak da Quora davetiyesi gönderebilir, paylaşımlarınızı bu ağlarda da yayınlayabilirsiniz. Türkiye’de henüz çok fazla kullanıcısının olmamasının belki de en büyük sebeplerinden bir tanesi Türkçe dil desteğinin bulunmaması ve çok fazla tanınmaması.

Facebook Questions bir rakip olarak görülse de aslında Quora sadece buna hizmet ettiği için ve soru-cevaplara daha rahat erişildiği için bir farklılık oluşturmul. Zaten kadrosunda geçmişte Facebook, Twitter, Amazon gibi devlerle çalışmış güçlü bir ekip bulunuyor.

http://www.quora.com/

Yazarın Quora hesabı: http://www.quora.com/Arif-Acar