Google Facebook’un son yıllarda akıl almaz hızdaki yükselişine karşı nerdeyse tüm kozlarını oynamaya başladı. Sosyalleşme konularında Wave, Buzz gibi başarısız örneklerle sürekli eleştirilen Google, yaptığı uygulamalarla her ne kadar tartışılsa da Google+ ile durumu biraz kurtardı gibi. Google’ın sosyal ağ konusunda kararlı olduğunu pek çoğunuzun ismini bile yeni duyduğu Schemer’dan anlayabilirsiniz. Schemer, lokasyon bazlı çalışan bir öneri sistemidir. Etiketleme sistemi sayesinde bu öneri sistemini daha da kullanışlı bir hale getirdiği kesin. Bulunduğunuz konumdan arama yaparak uygun etiketteki etkinlikleri ve önerileri de filtreleyerek birçok tavsiyeyi görüntüleyebilirsiniz.

Bu işin bir benzerini Sōsh zaten yapmaktaydı ancak sınırlı sayıda ülkede kullanılbiliyor. Google’nin Schemer ile işe girişmesi Türkiye’de bile henüz aktifleştirilmemiş Sōsh’ün gelmesine gerek kalmadı :)  Zaten böyle bir devle bu şekilde rekabet etmek pek de mantıklı görünmüyor.

Daha önce de size tanıttığımız Goodreads’taki mantıkla aynı sisteme sahip. Örneğin siz Goodreads’e hesabınızdan eklediğiniz bir kitabı “okudum”, “okuyacağım” veya “halen okuyorum” gibi seçeneklerle kitabı okuyup okumadığınızı veya okumak istediğinizi arkadaşlarınızla paylaşabiliyordunuz. Aynı şekilde Schemer da eklenen birçok eylemi I WANT TO DO IT veya ALREADY DONE IT butonlarıyla yapmak istediğinizi veya daha önce yaptığınızı belirtebilirsiniz.

Örneğin “Create a website” başlığına baktığımızda “Who wants to do it” listesinden kimlerin yapmak istediğini “Who’s done it” listesinden de kimlerin bu eylemi zaten yaptığını görebilirsiniz. Böylelikle arkadaşlarınızın yapmak istediklerini ve yaptığı bir takım işleri buradan takip edebileceksiniz. Yeni oluşturduğunuz bir eylemi sadece arkadaşlarınızla paylaşabilir veya onu public olarak işaretleyip herkes tarafından görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu önerilerin altına yorum bırakabilir veya “Heads Up” butonuna tıklayarak arakdaşlarınızla mail yoluyla da paylaşabilirsiniz.

Arkadaşlarınız Google+’dan otomatik olarak aktarılıyor ve her profilin altında bir de Google+ profillerinin linkleri yer alıyor.

Schemer’ın Android versiyonu Schemer’ın asıl yapmak istediği işi daha da kolaylaştırıyor. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte önümüzdeki süreçte bu servisin ismini sıkça duyacağız. Android’le kullandığınız bu uygulama sayesinde kim kiminle, nerede, ne yapıyor hepsini telefonunuzun konum bilgisi sayesinde daha kolay öğrenebileceksiniz. Schemer iPhone şimdilik yok ama Google bu servisini o platforma da taşır mı bilmiyoruz :) İşte Schemer Android’ten bazı ektan görüntüleri:

Bu arada logosunda da kullandığı ve aşağıda tanıtım videosunda da esprili bir şekilde gösterilen bu bıyıklar, ilerki zamanlarda da çokça karşılaşacağız gibi görünüyor. Ben çok sevimli buldum. İşte o tanıtım videosu:

Schemer biraz alakasız ama entrikacı anlamına geliyor. Schemer hizmeti şuanda beta sürecinde ve sadece davetiye hizmetiyle çalışmaktadır. Veya mailinizle bekleme listesine kaydolabilirsiniz.

Siteye üye olan insanların da şimdilik 20 adet davet hakkı bulunuyor. Davetlerin önemli bir kısmı bitti ancak bu yazının altına yorumunuzu bırakarak son kalan davetlerden birine sahip olabilirsiniz.

Schemer’da da beni görebilmeniz için Google+’da beni çevrenize eklemeniz gerekiyor.

Google+ hesabım: https://plus.google.com/101664617625301558152

Sosyaraç Google+ sayfası: https://plus.google.com/118360164761543289848