internete-devlet-sansuruİnternetteki bilgilere erişim kısıtlaması getiren, ifade özgürlüğünün önünde engel teşkil eden internet sansürü, ülke olarak sıcak gündemimiz. Bir sayfanın sansürlenmesi için “yasadışı” yada “zararlı” olması yetiyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin zaman zaman gündemini oluşturan sansürün geçmişine baktığımızda ise Youtube video sitesinin engeli sansür tarihini oldukça meşgul etmektedir. Yeniden sıcak gündeme oturmasının sebebi ; büyük tartışmalara konu olan yeni internet yasasının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından imzalanması ve Twitter üzerinden duyurması.

Çok konuşulan yasada; sadece anahtar kelimelere bakılarak uygunsuz içerik belirlenebilecek, DNS ayarlarının değiştirilmesi bitti, bu durumda sitelere erişimsizlik yine devam edecek, diğer çok konuşulan bir madde, TİB başkanın erişime 4 saat içinde bireysel karar verebilecek olması yasanın büyük yankı uyandırmasına sebebiyet verdi.

Sansüre dikkat çekmek için eylemler yapılıp, sosyal medya kampanyaları düzenlenmeye başlandı. Öncelikle yasayı imzalayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Twitter üzerinden unfollow kampanyası #unfollowabdullahgul, ardından Radikal gazetesinin #4saat hastag’ine ünlülerden ve aktif kullanıcılardan gelen büyük ilgi kısa sürede hastagin Türkiye ve Dünya gündemlerinde yerini almasını sağladı.

Sıcaklığını koruyan sansür yasasının flaş gelişmesi ise seçim mitinginde Başbakan Erdoğan’ın gerekirse Dünyanın ikinci büyük sosyal ağı olan Twitter’a erişimin engelleneceğini duyurduktan sonra dün gece (20 mart 2014) Twitter’ın erişiminin engellemesidir. Kullanıcılar yavaş yavaş Twitter hesaplarına giremez iken, tepkilerini başta Facebook üzere dile getirmeye başladılar. Sonucun ne olacağı konusunda sadece tahminlerimiz olsada temennimiz çok geç olmadan gerekli tedbirlerin alınmasıdır.