Slideshare, hazırlamış olduğunuz sunumları çevrenizle ve ya sizi takip eden arkadaşlarınızla paylaşmanın en güzel yoludur. Ücretsiz olarak yayın hayatına devam eden bu servis sayesinde hazırladığınız sunumları diğer sosyal ağlarınızla entegreli bir şekilde paylaşabiliyorsunuz. Slideshare günlük 60 milyon ziyaretçi ve 130 milyon sayfa gösterimiyle dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 200 sitesi arasında.

Bilgisayardaki ve e-posta adreslerinizdeki dosya yığılmalarından sizi kurtaran Slideshare daha birçok kolaylığı hizmetinize sunmaktadır. Slideshare, sitede sunum başlıklarına göre konuları kategorilendirerek kullanıcıların gereksinim duyduğu sunumlara daha çabuk erişebilmesine de olanak sağlamaktadır. Slideshare ayrıca 14 farklı dilde de yayın yapmaktadır ancak Türkçe henüz bu listede yer almamaktadır. Slideshare kendi alanında dünyada en çok takip edilen, profesyonellerin sıkça kullandığı pratik bir site. Zaten sitenin footer kısmına da “SlideShare is the world’s largest community for sharing presentations” bold bir şekilde yazılmış.

PowerPointppt, pps, pptx, ppsx; OpenOffice - odp, pdf; Apple Keynotekey, zip, pdf uzantılı dosyalar kullanılabilirken doküman ve çalışma kitaplarında, Microsoft Officedoc, docx, rtf, xls; OpenOffice – odt, ods, pdf uzantılı dosyaları Slideshare hesabınıza yükleyebiliyorsunuz. Tıpkı twitter’daki gibi arkadaşlarınızı takip edebilir yükledikleri sunumları anında görüntüleyebilirsiniz. Gönderdiğiniz sunum dosyalarını geliştirdikleri ürün sayesinde düzenleyerek kısa bir sürede sunumunuza ait özel bir bağlantı adresi sunmaktadır.

En güzel özelliklerinden bir tanesi de embed kodu kullanarak web siteleri üzerinden paylaşılabilir hale gelmesidir. Bu özellikle blog sayfaları için eşsiz bir özellik. Slideshare ayrıca sunumlara youtube embed kodlarını da tanımlamış durumda. Yani bir youtube videosunu sunumunuzda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca sunumların altına yorumlarınızı yazabilir bu sayede diğer insanlarla da etkileşime geçebilirsiniz.

Aşağıdaki sunumu hem embed sonucu nasıl görüntülendiğini göstermiş olalım hem de Slideshare’nin about kısmındaki “neden Slideshare kullanmalısınız” sunumunu paylaşmış olalım.

İlerki aşamalar için pro hesabı satın alarak video yükleme, dosya başına 300MB’a kadar alan, istatistik bilgileri gibi özelliklere de sahip olabilirsiniz.  http://www.slideshare.net/business/premium/plans bu özellikleri ve fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

SlideShare’a göre iyi bir sunumda sayfa başına ortalama 24 kelime ve 19 görsele yer vermemiz gerekiyor. Slideshare’daki sunumların ortalama uzunlukları 19 sayfadan oluşuyor. On sayfadan az olanların oranı %33, 10-30 sayfa arasında olanların oranı da %45 civarında.

Slideshare adresimi takip edebilirsiniz: http://www.slideshare.net/arifacar