Kendini sürekli yenileyen dijital medyanın eskilerine göre social commerce; “ticaretin sosyal hali” diye adlandırılıyor.  Pek anlamlandıramadığım bu klişe kelime grubuna zaman zaman katılmakla birlikte, genel olarak bu klişenin bu denli  büyük bi ekonomiyi tam olarak anlatmadığı kanaatindeyim. Bana göre genel hatlarıyla adına social commerce dediğimiz şey , bir satış kanalıdır. ( en azından şimdilik) Konumuzun dışına çıkmadan, social commerce i bi kaç başlık aktında günümüzden geleceğe doğru anlatmaya çalışıyım.

Sosyal MedyRa Etkisi ile  Offline Ticaret: Markaların Sosyal ağlardaki profil, reklam, kampanya gibi stratejiler oluşturarak markaya olan eğilimin artmasıyla offline satışların hareketlenmesi social commerce nin bi parçasıdır. Kimin hangi ürünü beğendiği, nerede yemek yediği, kimin hangi e-ticaret sitesinden alışverış yaptığı paylaşımı olan sosyal ticaretin kendini hissettirmesidir. Marka bilinirliğini güçlendirmek için; sosyal medyadan daha guvenli, daha zengin bi platform düşünmek imkansızdır. Online  satışta olduğu gibi offline satış içinde Sosyal CRM önemli bir yere sahiptir, takipçilerinizin geri bildirimlerini , analizlerini toplayarak offline satışa hareket katması kaçınılmazdır.

Gelelim ben dahil herkesin merakla beklediği, yer almak istediği , üretici, satıcı ve hatta tüketicin bile iştahını kabarttığı Social Commerce nedir sorusuna. Social Commerce; genel tabiri ile  Sosyal Medya Ağlarının içinde kalarak, geleneksel olarak  e-ticaretin içinde barındırdığı , ürün tanıtımı, satışı, tahsilatı ve gönderim işlemlerini online olarak yapılmasına denir.

Sosyal Medya Etkisi ile Online Ticaret: E-ticaret siteleri, fırsatlar, grouponlar ve hizmet satan markaların an itibarı en çok yatırım yaptığı iletişim kanalı şüphesiz sosyal medyadır. Offline satıştada olduğu gibi , online satış için en büyük güç kuşkusuz son kullanıcı, yani sosyal medya kullanıcıları. İnternet üzerinden satış yapıyorsanız, sosyal medyada araçlarının ekosistemini iyi biliyorsanız sosyal ticaret yapmaya en yakın sizsiniz. Satışa yönelik dinamikler sosyal medyada yer aldığından etkisi büyüktür. Bu ekosistem olması gerektiği gibi kullanıldığında sosyal medya etkili ticaret yapmaktasınız. Yani social commerce yapmaktasınız.

Fakat esas olarak olması istenen/gereken bu değildir. Dijital çağın söz sahibi insanlardır; güç, etki, yönlendirme tamamıyla son kullanıcıdadır. Sosyal ağların içindeki ekosistem, arkadaşlık ve paylaşım kurgusu muhteşem bir satış potansiyeli barındırmaktadır. Social commerce, müşterinin sosyal ağlardaki istatistikleri ile satın alma özelliklerinin kesişmesinden doğan, üretici ve tüketicinin maximum seviyede memnun kalacağı elektronik ortam ticaretidir.  Sosyal ağlardaki kişisel hareketlerin , satışa teşvik ve fazlasına kurgulanmasıyla oluşan stratejidir.

Yavaş yavaş kendini hissettiren social commerce in başkenti Facebook olacağı (f-ticaret) öngörüsü yaygınlaşmakta. Çeşitli open graph uygulamaları ve son olarak social cimmerce e doping etkisi yapacak WANT butonu ile birlikte zengin ekosisteme sahip olan facebook önde gözüküyor. Bunun yanı sıra kuruluş anafikri olarak sosyal ticareti hedef belilemiş; pinterest ve fancy şimdiden  adından sıkça söz ettirerek , social commerce için yerini aldi bile.

Social commerce adına; Uygulama ve sosyal ağ olarak gekecekte aktörler değişebilir, fakat çok büyuk bir ekonomiye sahip olacağı kesin birazdaha iddalı olursak yeni ekonomi = social commerce diyebiliriz. Social commerce’ i mobil ile birlikte düşündümüzde ve buna lokasyonu entegre ettiğimizde , neredeyse tüm sektör ve iş kollarına hitap ettiğini görürüz.

Yakın zamanda insan kaynakları mecralarında, “facebook.com/adidas social commerce mağaza müdürü” ilanı ile karşılaşabiliriz. Markalar sosyal ağlarda yerini alıcak ve pinterest.com/adidas/istanbulpinterest.com/adidas/berlin gibi resmi adreslere sahip olup, kimbilir belkide sosyal ağlara özel koleksiyonlarla  karşılaşabileceğiz. Müşteri analizleri ile satış hareketlerini gözden geçiren bir marka, ülke , şehir hatta daha küçük topluluklara göre hazırlanıp , buna göre sosyal ağlarda yerini alacaktır. Social commerce in artılarından biride bu; oyuncak üretimi yapan bir marka İran’daki çoçukla, Fransa’ daki çocuğun beğenisi daha gerçekçi tespit edebilip, daha sıcak satış yapabilecek.

Ülkemizde social commerce yapan bir kaç proje mevcut, kurgunun yeni olduğundan çok başarılı olduğu söylenemez. Fakat sosyal medyada nekadar varolduğumuz, e-ticaret için nekadar hevesli olduğumuz ortada. Prime-time TV reklam kuşağında e-ticaret  siteleri, yine televizyondaki marka reklamları sosyal medya adresleri gösterimi ile sona ermektedir.  ( social commerce etkisi ile offline ticaret) Dijitalle yetişen yeni nesil yeni bir tuketici modeli oluşturmaktadır.

Offline da olan alışverişçi ve tüketici modeli, social commerce için birdir. Onemli olan sosyal dizaynı  oturmuş bir ortamda satış yapıyor olmak. Gerek e-ticaret gerekse sosyal ticarette ; satışı arttırmanız için ,  muşteriyi dinlemeniz ve satın alma hareketlerini gözlemlemelisiniz.