Tumblr, rakipleri arasında en kolay paylaşımlarda bulunabileceğiniz fonksiyonel ve hızlı bir blog servsidir. Tumblr, tumble ve blog kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. WordPress, Blogger, Blogcu, Posterous, Xanga ve Typepad benzeri blog servislerinin yaptığı görevin anısını üstlenmektedir. Ancak basitliği ve herkesçe daha rahat kullanılması kendisini diğerlerinden farklı kılıyor. Tarayıcından, telefonundan, masaüstünden, e-postandan veya olabilecek her yerden; metin, fotoğraf, bağlantı, müzik ve video gönderebilirsiniz. Kendi temanızı özelleştirerek istediğiniz her şeyi kişiselleştirebilirsiniz.

Tumblr dünyada oldukça popüler bir servistir. Tumblr’ın desteklediği diller arasında Türkçe’nin de olması Türkiye’de daha popüler olmasını sağlamıştır. Tumblr’ın sayfa görüntülenme sayısı WordPress’i geçmiş durumda. Tumblr geçtiğimiz ay, aylık 15 milyar sayfa görüntüleme sayısı ve 120 milyon tekil ziyaretçiye ulaşmıştır. Bu rakamlar Tumblr’in geçen yıla oranla %218 bir büyüme gösterdiğini de doğrular nitelikte.

Tumblr kullanıcılarının şikayet ettiği tek şey, ücretsiz temalarının sınırlı olması ve bir çoğunun çok fazla beğenilmemesi. Ancak cüzi bir bedel ödeyerek sınırsız tema arşivinden istediğiniz temayı seçerek sitenize uygulayabiliyorsunuz. Ayrıca internette birçok Tumblr tema sitesiyle de karşılaşabilirsiniz. Tasarımların gerçekten de klasik blog sitelerinden çok farklı olduğunu göeceksiniz.

Tumblr, aynı zamanda diğer sosyal ağlarla da senkronize bir şekilde çalışmaktadır. Yazdığınız bir yazıyı Facebook uygulaması sayesinde anında Facebook duvarınızda görüntületebilirsiniz. Aynı şekilde Twitter’ı da destekleyerek birçok işi birlikte yapabilirsiniz. RSS beslemelerini de kullanarak birçok bloğu takip edebilirsiniz.

Tumblr’ın bir güzel özelliği de kullanıcılarının klasik blog sayfalarından farklı olarak uzun blog yazıları yerine kısa metin parçaları, resim, video veya sadece bağlantı paylaşımı yapmasıdır. Bu da Tumblr’a bir mikro blog türü denmesine sebep olmuştur. Tumblr’da normal bloglardan daha sık paylaşım yapılır. Çünkü aşırı bir özen gerektirmeyen, daha çok kısa paylaşımlara dayalı bir blog servisidir. Beğendiğiniz bir yazının bağlantısını, size komik ve ilginç resimleri, videoları paylaşırsınız. Tumblr’a giriş yaptığınızda kullanıcısını karşılayan kolay ve bir o kadar şirin bir yönetim paneline sahip. Yazdığınız yazıların url adresini düzenleyebilir, daha sonra yayınlamak üzere taslak oluşturabiliyorsunuz. İsterseniz de herkesin görmeyeceği özel yazılar yazabiliyorsunuz.

Ayrıca iPhone, iPad gibi cihazlardan da blog sayfalarınızı yönetmenize yardımcı uygulamalar da bulunuyor. Android işletim sistemli uygulamasını da Android market’ten indirebilirsiniz.

Tumblr’a üye olmak da oldukça basit. http://www.tumblr.com/ adresine girip, açılan ekranda e-mail adresinizi, parolanızı ve kullanıcı adınızı (Tumblr URL’si) yazmamız yeterli. Sonra mail adresinize gelen aktivasyonla birlikte üyeliğinizi tamamlıyorsunuz. Login olduktan sonra http://www.tumblr.com/customize adresinden sayfanızın bütün ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Aylık bültenler şeklinde yazılarımızı paylaştığımız Tumblr sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz. http://sosyarac.tumblr.com/

Sizler de üye olduysanız veya üyeyseniz Tumblr adreslerinizi kısa bir açıklamayla birlikte aşağıdaki yorum bölümüne yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.