Video konusunda dünyanın en büyük ağı olan Youtube büyük ve bir o kadar da faydalı bir hizmetle e-learning alanında bir yeniliğe imza atıyor. YouTube geçtiğimiz günlerde şimdilik sadece  ABD’de uygulanacak olan YouTube For Schools’u duyurdu.

Youtube Schools sayesinde öğretmenler ve öğrenciler dijital ortamlarda daha sosyal ve daha güvenilir bir iletişim halinde olacaklar. Aralarında TED ve Smithsonian gibi 600 kadar  kaynağı YouTube EDU ağına entegre edildi.Ayrıca Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve İngiliz Dili gibi bir kategoriler altında 300’den fazla video da YouTube EDU’ya eklendi. İlerki aşamalar için  üç farklı seviyede (ilk öğretim, lise ve üniversite) uzmanlar tarafından hazırlanacak olan videolar yine ücretsiz olarak servis edilecek.

Bütün bu videoların ücretsiz bir şekilde hizmete açılması öğretmenler ve öğrenciler için büyük bir fırsat. Tabi bu videolar için sadece okul yönetimi ve öğretmenlerin sisteme girme izni verilecek. Ayrıca yayınlanan videoların altında yer alan yorumlar ve videoların sağ tarafında bulunan tavsiye edilen videolar bölümünü Youtube Schools’ta yer almayacak.